RESORT SWASWARA A DR.DAYANANDA

Ozvěna vnitřního hlasu

SwaSwara je ozvěnou vnitřního hlasu. Swa v sanskrite znamená "vlastní já" a Swara je "zvuk". Echo, bájmi opředené pláže, vytvarované jako první zvuk stvoření - Om, vytváři dokonalé pozadí pro rozhovor mysli a těla. Přijďte pozdravit zvuk písně, který vydává vaše nitro a oslavte ho s sebou samým...

.

AJURVÉDSKE STEZKY - RESORT SWASWARA

SWASWARA

SwaSwara se nachází v blízkosti mýtického místa Gokarna, na západním pobřeží Indie, v oblasti známé jako "Konkan" na pobřeží státu Karnataka v Jižní Indii. Je situovaná mezi vlnícími se horami a obklopena klidnými kokosovými palmovými háji, s výhledem na mýtickou pláž ve tvaru posvátného symbolu stvoření "Om". SwaSwara je poezie ve skalách, zbarvená vášní barev symbolizujících zem v protiváze čistoty bílé barvy. Vily v SwaSware vás zvou na objevení otevřeného prostoru, plného zeleně, který se schovává za stěnami vašeho příbytku. Nabízející soukromí ale otevírají se obloze a naplňující všechny smysly.

Foto: CGH Earth

.

SPIRIT - Lidé a jejich osudy

Dr.Dayananda, vedoucí lékař v resortu SwaSwara, se před sedmi lety oženil s ajurvédskou lékařkou Shobhou a rozhodli se usadit ve svém novém domově v resortu SwaSwara. Pro ně je SwaSwara místem, kde nacházejí rovnováhu mezi prací a způsobem života, ale také rovnováhu ženského a mužského pohledu při léčbě svých pacientů (nebo hostů jako jejich oni nazývají).

Foto: CGH Earth

Co pro vás osobně znamená Ajurvéda?

Pro mě je ajurvéda způsob života. Nevnímám to jako léčení.

Byla ajurvéda součástí vašich rodinných tradic a dědictví?

Ne. Kořeny mé rodiny jsou v zemědělství, což mi pomohlo seznámit se s přírodou a rostlinami. Můj otec byl správcem nemocnice a jeho snem bylo, abych se stal lékařem. Pokoušel jsem se získat vysokoškolské vzdělání v oboru zemědělství, ale ať to byl jakýkoliv důvod, nebyl jsem ke studiu přijat, takže když mi můj vzdálený příbuzný řekl o možnosti studovat ajurvédy, slepě jsem se na to dal. Až později jsem si uvědomil hluboké je spojení ajurvédy s přírodou a zamiloval jsem se do ní. 

Možná to byla vaše karma nebo osud. Věříte v to?

Ano, karma mě k tomu přivedla. Ajurvéda je krásná, ale je to také o tom, jak ji aplikovat do vašeho života a úspěšně ji provádět v současné době.

.

STORY - Příběhy na cestách

Foto: Zuzana Zwiebel

Co pro vás osobně znamená SwaSwara?

SwaSwara je místem, kde pracujeme a zároveň žijeme. Voláme ji našim domovem a to dělá ten koncept mnohem zajímavějším. Resort řídíme s otevřenou myslí. Často je to tak, že manažmentu jde jen o to, kolik peněz jsou zaměstnanci schopni vydělat, ale u nás je to o jiném. Manažment nezasahuje do konečných rozhodnutí, které musí učinit jako lékaři. Tato svoboda dovoluje pracovat nezávisle, jakoby jste pracovali pro vlastní kliniku, kde o všem rozhodujete. SwaSwara není nemocnice, ale resort, takže nejsme schopni vyléčit všechno, proto jsme k našim hostům otevření a velmi upřímní. Pokud k nám někdo chce přijít kvůli seriózní ajurvédské léčbě, vždy hosty žádáme, aby přišli se všemi údaji o problémech, kterým čelí. Vyšetření doplňujeme dalšími otázkami, abychom zjistili, kde je problém. Pokud jsme přesvědčeni, že můžeme pomoci, navrhneme nezbytné terapie a vysvětlíme jejich výhody. Pokud si nejsme jisti, pak navrhneme klientům na koho se mají obrátit.

Můžeme SwaSwaru přirovnat k ajurvédské nemocnici?

SwaSwara není navržena 100% jako nemocnice, je to relaxační, lázeňské a očistné místo. Je to mix všeho. Dokocna i ten, kdo se cítí dobře a dokáže se o sebe postarat k nám může přijít a my mu můžeme nabídnout různé programy, z nichž si vybere podle toho, co chce dělat. Například balíček 'Swa' je spíše relaxační balíček, který hosty seznámí s jógou, ajurvédou, naturopatií a filozofií. Takže to není nějak omezeno. Představíme jim a vysvětlíme co je to Prakriti, jak souvisí s jejich léčením a diety a o tom, v čem budou muset pokračovat po návratu domů; vysvětlíme jim pojem Panchakarma, která jim prospěje z dlouhodobého hlediska, během následujících minimálně dvou let. Ale pokud máme hosty, kteří jsou v programu 'Prana', což je exkluzivní ajurvédská balíček, tehdy jsou hostům nabídnuty detailní konzultace, zavedeme jim přísnou vegetariánskou stravu po dobu 14 až 21 nocí. Pokud jejich pobyt je na 14 nocí, soustředíme se na relaxaci a omlazení.

Pokud chce někdo přijít do resortu  SwaSwara kvůli Panchakarmě, jaké jsou podmínky?

Celkovou očistu těla - Panchakarmu, neaplikujeme při kratších pobytech. Panchakarmu doporučujeme pouze při pobytu delším než 21 nocí. V první řadě musíme dostat hosty do stavu pohody relaxu a až po uvolnění klienta následuje samotná Panchakarma, tehdy se cítí lépe a je harmonizovaný ze svým prostředím. Protože v dnešní době téměř nikdo není uvolněný, všichni žijí ve stresu, v napětí a ve spěchu. I když chtějí dnes lidé jít na dovolenou, vše je naplánováno na poslední minutu a když k nám dorazí, speciální cizinci; časový rozdíl, jetlag a napětí z práce, které si přivezou s sebou, jsou důvody, proč trvá 2 až 3 dny, aby se z toho koloběhu stresu dostali. Takže pokud začnete s Panchakarmou okamžitě, bude to velmi těžká práce, protože tělo a mysl jsou unavené, klientům proto necháváme 5 dní na relax, někdy je to týden až 10 dní, vše záleží na jednotlivci, dokud se přizpůsobí prostředí a našemu ájurvédskou nastavení, které se spíše přiklání k terapeutické léčbě jako v lázních.

V běžných léčebných lázních a relaxačních centrech se můžete objednat na léčbu a procedúru kdykoliv, tam je vaše pohodlí a luxus prioritou. Jakákoliv procedura, i když jde jen o konzultaci nebo jednu masáž, je u nás je nejdříve konzultována s klientem, abychom zjistili, jaké oleje můžeme použít, která část tela potřebuje více pozornosti, abychom mohli říci našim terapeutem, co je potřeba udělat. Vzhledem k tomu, že každý má jeden, či dva problémy, tady a tam, jako je únava nebo napětí nebo cokoli jiného, pokud pracujeme s těmito konkrétními problematickými částmi, je to více účinné, než dávat celkovou masáž. Používáme léčivé oleje, které jsou přizpůsobené jednotlivcům, i díky tomuto je masáž účinnější. Klientům připravujeme analýzu jejich zdravotního stavu, aby poznali typ svého těla a díky tomuto tomuto mohli pokračovat v léčbě po návratu domů. Aplikujeme holistický přístup ajurvédy.

Takže v podstatě to vyjadřuje význam slov SwaSwara - naslouchat sám sobě?

Ano, protože v konečném důsledku, každý je sám sobě pánem. Zvláště, pokud se to týká jídla a způsobu stravování. Společnost, která prodává produkt vám řekne, tohle je nejlepší, jídlo u nás je dokonalé a tak dále. Ale to, zda je to jídlo pro vás vhodné, to vám neřeknou. Jejich jídlo může způsobit alergii, nebo může být zcela nevhodné pro vás, to vám společnosti neřeknou. My vám to řekneme.

Pokud připravujete jídelníček pro klienty, má každý klient své jedinečné menu?

Ano, pokud se jedná o program 'Prana'.

V jiných programech jako je 'Swa', mají všichni stejné menu? A mají na výběr mezi rybou a nevegetariánskym nebo vegetariánský jídlem?

Jak jsem již řekl, program 'Swa' je spíše relaxační program. Klienti nemají žádná omezení, ale konzultujeme s nimi, což pro ně může být dobré nebo špatné. Někteří klienti jsou u nás méně než týden, takže nezachází až do těchto detailů. Ale pokud jde o program 'Prana', plánujeme menu na základě typu těla nebo onemocnění, protože způsob stravování je základem, a pokud má klient problém, právě dietními opatřeními začneme změnu. Například pokud máte horečku, potřebujete velmi lehké a snadno stravitelné jídlo, které není v souladu s Prakriti aspektem, ale musíme brát ohled na tyto věci jako chvilkové. Pokud nemate velký problém, pak parkriti koncept a zelenina jsou pro vás zdravou výživou.

.

STYLE - Styl a zážitek

Photo: Zuzana Zwiebel

Jako je ajurvéda propojená s hinduismem?

Upřímně řečeno, není žádné propojení mezi ajurvédou a hinduismem, ale také to nelze zcela vyvrátit. Když ajurvéda začínala v Indii, v těch dobách jsme tu měli jen hinduistické náboženství. Buddhismus, křesťanství a islám nebyly přítomny v té době. Hlavním cílem ajurvédy je předejít nemocem a léčit nemoci a k tomu nepotřebujeme žádné náboženství.

Vždy bylo diskutabilní, zda má ajurvéda kořeny v hinduismu, ale pokud jdete hlouběji a hlouběji, uvidíte, že jde jen o metodu, která pomáhá tělu a mysli uvolnit se a nemá nic společného s náboženstvím. Například, když léčíme psychosomatické onemocnění, máme nějaké rituály, obětní dary, modlitby nebo zpěvy a ajurvéda se stává více duchovní a hinduistickou. Pokud se na ajurvédu podíváme povrchně, můžeme říci, že nemá nic společného s duchovním světem. I když vezmeme mantry jako takové, hlavní roli zde nehrají slova a jejich význam, ale vibrace a výška vytvořeného zvuku a mantry, které v nás vytvářejí rytmus a vrátí nás zpět do normálního stavu. Je to více o zvuku než o náboženských kořenech, protože zvuk nepotřebuje žádné náboženství.

Jakou roli hraje meditace a umění v resortu SwaSwara?

Na začátek musíme definovat, co je to meditace. Je mnoho způsobů jak ji definovat, ale podle mého názoru, pokud můžete strávit nějaký čas, jednu nebo dvě hodiny v klidu, bez jakýchkoliv myšlenek, tak toto je meditace. Neřeknu, že se musíte silně soustředit, mluvit aum nebo zpívat, můžete poslouchat hudbu nebo si povídat se svými přáteli nebo jen sedět, sledovat okolí a užívat si to. Totéž se děje v umění. Když něco děláte, například se hrajete s barvami a malujete - v té chvíli jste v tom daném okamžiku zde přítomen a to je ta radost. Pokud jste v přítomnosti, plynout s okamžikem a neuvědomujete si jako čas běží. I to je způsob meditace. Umění uvolňuje hodně stresu.

V SwaSwara pro naše hosty organizujeme speciální jógu, kterou nazýváme uměleckou jógou, je prováděna formou terapie barev. Nápady, které mají hosté v jejich myslích jsou přeneseny na papír a následně analyzovány. Je to opravdu zajímavý proces. Práce s barvami pomáhá uvolnit tlak; tato terapie je spíše o radosti a hře s barvami než o seriózním umění. Když jste šťastný, vaše myšlenky jsou čisté a také sami o sobě dokážete myslet jasnější. Umění pomáhá relaxovat a je třeba zrelaxovat tělo a mysl, aniž nemůžete úspěšně fungovat. Ajurvéda, jóga a umění jsou kombinací mysli, těla a vnitřního ducha.

Co dělá resort SwaSwara jiným od jiných resortů?

SwaSwara je více centrem pro dobré bytí, kde člověk může přijít za ajurvédou, jógou, přírodou a seberealizací. Není místem na večírky a podobné aktivity. Odmítáme spoustu věcí jako je například televizor na pokojích a obsluha na pokoji. Nesnažíme se omezit tyto věci, ale naší myšlenkou je, aby klienti vyšli ze svých pokojů, setkávali se s jinými lidmi, poznávali přírodu a pocit svobody. V dnešní době jsme více materialistický.

Na jakých principech ajurvéda funguje?

Ajurvéda funguje na principech prevence. Prevence je vždy lepší, než léčení. Ajurvéda vám řekne jak žít v harmonii s vaším prostředím a přírodou, která vás obklopuje a učí vás jak se přizpůsobit změnám kolem vás a žít zdravý a šťastný život. Pokud se neřídíte těmito principy, můžete čelit problémům. Tehdy přichází na řadu léčení, které má druhořadou a nikoli prvořadou důležitost v ajurvédě. Udržování a ochrana těla, mysli a duše je vždy prvořadé.

Jako je jóga propojená s ajurvédou?

Například, pokud rozdělíme jógu a ajurvéda. Ajurvéda končí tam, kde uvolněné tělo a mysl jsou zdravé. Chcete-li přejít na duchovní úroveň, tělo a mysl musí být zdravé, až potom můžete začít s jógou. Na jedné straně je fyzické tělo, ale na druhé je inteligence, díky níž se tělo dokáže postarat sama o sebe (dýchání, trávení potravy, samoozdravné procesy). Můžete je vnímat odděleně, ale jen spolu tvoří jeden celek, který funguje. Všechny indické nauky se zabývají vztahem fyzického těla a vyššího Já, dokonce i ajurvéda je založena na podobném principu.


Text:  Zuzana Zwiebel

AJURVÉDSKE STEZKY - SWASWARA RESORT

TAGS: Spiritualita | Léčivá a medicína | Jóga | Meditace | Indie | Hinduismus | Jídlo | Doktor | Dieta | Ajurvéda | Prana | Kerala | Panchakarma | Interview
Shakti Trails

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU!

Vyplněním tohoto formuláře Vás zařadíme do seznamu odběratelů, kterým budeme pravidelně zasílat novinky.

Jméno
Příjmení
E-Mail
Captcha