AJURVÉDSKE STEZKY

Nechte se inspirovat...

"Život je jako kniha mystérií, které nerozumíme, pokud necestují. Všichni bychom měli cestovat a odhalovat tajemství a moudrost. To je možná klíč, naučit se cestovat a naučit se důvěřovat, že vší co nam přijde do cesty, má svůj smysl."

DR. GEORGE EASSEY

.

Foto: Ajay Menon

CO JE AJURVÉDA?

"Co je ajurvéda? Jako je tento tradiční indický medicínský systém spojený s jógou, meditací, zdravou stravou, odpočinkem a moderním životním stylem?

Ájurvédske stezky jsou určeny, pro každého, kdo hledá odpovědi na tyto otázky. Tato cesta nechce být ničím jiným než uměleckým vyjádřením zdravého životního stylu čerpajícího moudrost z odkazu starověkých indických léčebných tradici, které harmonizují s tempem dnešní doby.

Slovo ajurvéda znamená "věda o životě" a naší filozofií je "umění cestovat". Chceme spojit vědu a umění. Ajurvéda je pro nás symbolem osobního rozvoje, cesta léčení těla, mysli a duše. Je to umění být sám sebou a jednotou s celým světem. Pokud se rozhodnete vydat se cestou ajurvédy, spojíme vás s týmem ájurvédické lékařů, odborníků na jógu, meditaci a vastu (indické feng shui), kteří vám pomohou sestavit váš osobní program.

.

Foto: Ajay Menon

AJURVÉDA A LÉČENÍ

"Nejlepší cestou jako někoho vyléčit je vzkřísit pocit štěstí v jeho srdci. Neexistuje žádný lék pro nešťastnou a unavenou mysl. Ajurvéda nás učí hluboké pravdě - být dobrým člověkem."

Ajurvéda symbolizuje určitý druh evoluce lidského myšlení, způsob jakým dokážeme léčit nejen tělo, rozvíjí mysl ale i odlehčit duši. Je to hledání nejlepší cesty jak dosáhnout stavu harmonie člověka a přírody. Pro každého je ta cesta jiná.

Nesnažíme se vědecky definovat Ajurvéda jako medicínský systém a ani podat její kompletní vysvětlení, chceme jen poukázat na množství její aspekty, tak aktuálních v dnešním přetechnizovaném světě, kde chybí přirozená poezie života, radost ze znovu objevování samých sebe a potenciálu, který se v nás skrývá.

Ajurvéda je indické tajemství zdraví, krásy a mládí - i vy se otevřete léčivé síle přírody, nechte ji dotknout se vaší duše, promluvit s vaší myslí a vyléčit vaše tělo.

.

 Foto: Sea Eymere

AJURVÉDA A MEDITACE

"Říká se, že každé slovo je mantra a každá bylinka je medicína, jen jak je používat, to je ta správná otázka."

Ajurvéda není náboženství, je to dharma, nejvýš moudrost, zaznamenaná v posvátných indických textech vědách. Védy jsou jako vítr, nepatří žádné zemi ani člověku. Neříkají, toto je jediná cesta, toto je cesta boha.

Védy hovoří o tom, že každá cesta, na kterou se vydáme s vírou, pokorou, úctou k rituálům, vždy povede k pravdivému cíli. Pravda může být realizována prostřednictvím mnoha cest. V této toleranci spočívá jejich moudrost.

Slovo artha znamená dát smysl činem, kreativní energie vyvolávající potěšení a radost z tvorby je označována kama. Náš život žijeme díky kreativní energii vesmíru a pokud její potenciál využijeme naplno, tak se dokážeme osvobodit. Být skutečně svobodní, vyjadřuje slovo Moksha, je to svoboda tvořit krásu dotykem duše.

V ajurvédě - dharma, artha, kama a moksha - jsou čtyři slova vyjadřující podstatu a smysl života.

.

Foto: Ajay Menon

AJURVÉDA A JÓGA

"Život je jako jóga. Prvním krokem porozumět mu, je naučit se klidně sedieťa a pozorovat."

Indie je kolébkou jógy, po staletí zdokonalována nejlepšími učiteli. Spojujeme ji s obrazem zdravého, pružného těla v neobvyklé pozici, s nehybným jogínům v meditaci a tajemnou filozofií jižní Asie. Jóga je všechno to a ještě mnohem více.

V sanskrtu se dá slovo jóga přeložit jako spojení. Jóga nás učí, že všechny aspekty života jsou propojeny - individuální já s univerzálním bytím - a jedině realizací a zážitkem této úplnosti můžeme uspokojit náš vnitřní hlad po moudrosti a trvalém štěstí. Spojení vyššího já je nemožné bez zdravého těla, pevné mysli a plného vědomí, což jsou principy ájurvédy. Jogína neobeznámený s principy ájurvédy je jen poloviční jogínů a také praktikující ájurvédické lékař bez jógy je jen poloviční lékař.

Jóga voní mystériem, přitahuje svou intelektuální spirituální tělesností, kterou vám pomůžeme odhalit. Je mnoho míst i způsob jak ji praktikovat. Poradíme centrum nebo resort v Indii a na Srí Lance, který je ten správný pro vás.

.

Foto: Sea Eymere

AJURVÉDA A PŘÍRODA

"Vnitřní vyrovnanost a vnější harmonie s prostředím a zákony přírody, to je ajurvéda. Pobyt v přírodě léčí."


Ajurvéda definuje lidské tělo jako spojení všech elementů vesmíru a nehmotného vyššího já.

Vesmír tvoří pět elementů: zem - pevný základ a hmota, voda - tekutý stav, oheň - transformátor pevných částí na tekuté a plyn, vzduch - plynná forma a éter - prostor, ve kterém se vše vytváří. Těchto pět elementů zkombinovaných do párů vytváří tři proměnlivé temperamenty dosha - vata, pitta a kapha, které nás charakterizují jako otisky prstů. Vatu tvoří prostor a výdechy a kontroluje pohyb. Pita je kombinací ohně a vody a pomáhá metabolismu. Kapha tvoří voda a zem a vytváří strukturu tělesné schránky. Tři dosha jsou energie udržující naše tělo zdravé, jen když mohou volně proudit.

Ajurvéda je postavena na harmonii naší bioenergie, využívaje vnější i vnitřní léčebné procedury, očistné diety a psychologické terapie pomáhající odbourávání stresu a problémů.

.

Foto: Zuzana Zwiebel

AJURVÉDA A JÍDLO

"Rabindranath Tagore ve své básni přirovnává člověka k bambusové flétně. Když se podíváte dovnitř flétny, tak neuvidíte nic jen prázdnotu. Ale hudebník, který je naší životní energií - prana, dokáže vyloudit nádhernou hudbu z prázdnoty. Prana je naše melodie života."


Univerzální energii života - prana, získáváme z jídla, vzduchu a dotykem s přírodní krajinou. Ájurvédické cesty jsou cesty za energií života - ve všech kombinacích barev, vůní a chutí, protože věříme že nejlepší jídlo chutná štěstím.

V sanskrtu to nejlépe vyjadřuje slovo "Vishadam". Znamená smutek, ale i toxin nebo jed. Smutek je jako jed pro tělo. Pokud je člověk smutný delší dobu, tak to ovlpyvňuje jeho žaludek a trávení. Špatně trávení a je základem pro všechny nemoci. Proto štěstí, vnitřní spokojenost a láska jdou přes žaludek.

Na cestách za za dobrým a zdravím jídlem vám představíme těch nejlepších kuchařů jižní Indie a Srí Lanky, kteří podle starověké moudrosti používají pouze čerstvé ingredience, které jsou zdrojem životní energie - prana.

.

Foto: Sea Eymere

AJURVÉDA A SPIRITUALITA

"Rodíme se v prostoru a čase vzpomínek a tam se také vracíme. Naše šťastné myšlenky zůstávají na zemi jako otisky v její paměti. Když se opět vrátíme zpět na zem - přicházíme se setkat sami ze sebou."

Už Albert Einstein řekl: "Sledujte hvězdy a od nich se učte." Starověké národy, tak dělali od nepaměti. Jejich cestovatelské výpravy na zemi kopírovaly hvězdné trasy na obloze. Vedla je moudrost véd a víra v sílu přírody. Ani mi neznáme odpověď, zda je možné číst osud z hvězd nebo palmových listů, ale věříme, že někde mezi zemí a nebem se otisky naší hvězdné pouti křižují s ájurvédické cestami.

Věříme v energie života. Shakti je prvotní ženská energie, která dokáže pohnout celým vesmírem. Je na začátku každé kreativní a plodné aktivity. Dává sílu novým myšlenkám, energii změnám a odvahu být svobodným ale i splynout s celým světem. Shakti je umění být sám sebou a jednotou s celým světem. Slovo Trails v angličtině znamená sledování starých cest ale i objevování nových. Pro nás je to sebeobjevování sebe samých.

.

Foto: Ajay Menon

AJURVÉDA A HISTORIE

"Co není součástí tohoto příběhu, to se dá najít iv jiných příbězích. Co však není v tomtu příběhu, nenajdete jinde."

Mahabharata

Naše cesty jsou inspirovány prastarými eposmi Mahabharata a Ramajana, které považujeme za nejstarší cestopisy napříč indickým kontinentem. Prastaré eposy poukazují na něco, co je daleko za jednoduchým příběhem. Nad nimi je obloha je ozdobena pestrobarevnou duhou heroického božství. Je to cesta historií, mytologií, ale i cesta hledání archetypů je to unikátní kotel, kde se indická historie, víra a běžný život míchá ve zlatém kotli - indické moudrosti.

Tyto příběhy jsou jakýsi návodem na přežití, který je v podvědomí každého Inda. My se jim snažíme dávat formu a transformovat je do tras, které vás kromě historie spojí s lidmi, kteří na místech, kde se tyto příběhy odehrávaly, vytvářejí novou historii. Tak jako Valmiki v Rámájanu i my se snažíme předat jejich odkaz a zanechat stopy, které spojují východní a západní kulturu jako most mezi Indií a Srí Lankou vybudován Rámom.

.

Foto: Zuzana Zwiebel


 Text této brožury je inspirován rozhovory s Dr. Georgem Easseyom (1955 - 2013), doktorem orientální medicíny a ajurvédy, zakladatelem první ájurvédické kliniky v Čechách a na Slovensku. Fotografie jsou autorským dílem inspirátorů, průvodců a spolupracovníků Shakti Trails - Ajay Menon, Sea Eymere a Zuzana Zwiebel.

TAGS: Spiritualita | Astrologie | Astronomie | Srí Lanka | Bohové a bohyně | Léčivá a medicína | Jóga | Meditace | Indie | Historie | Hinduismus | Jídlo | Doktor | Dieta | Dharma | Ajurvéda | Prana | 100+1 Symbol | Kerala | Panchakarma | Ajay Menon Photography
Shakti Trails

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU!

Vyplněním tohoto formuláře Vás zařadíme do seznamu odběratelů, kterým budeme pravidelně zasílat novinky.

Jméno
Příjmení
E-Mail
Captcha