VÍZUM DO INDIE

Namaste v Indii!

Od jara 2016 mohou občané České a Slovenské republiky žádat o elektronické vízum při příletu (e-Tourist Visa). Neznamená to však, že poletíte skutečně bez víza! Nejpozději čtyři dny před odletem je nutné z domu požádat elektronicky, doložit požadované dokumenty a teprve po obdržení kladného vyjádření odletět se schválenou žádostí do Indie. Podívejme se tedy na celý proces žádosti a přidělení indického víza. Otestoval ho Pavel Hodál.

.

.

Nejprve důležitý souhrn

 • Žadatel může požádat nejpozději čtyři dny před plánovaným příletem do Indie a nejdříve 30 dní před příletem. Pokud tedy žádáte o vízum řekněme 1. září, přiletět do země můžete nejdříve 4. září a nejpozději pak 4. října.
 • Během online žádosti nahráváte svoji fotografii. U té je vyžadováno bílé pozadí. Není tedy možné použít libovolný osobní snímek.
 • K žádosti také dokládáte sken strany pasu obsahující osobní informace. Sken musí být ve formátu PDF.
 • Platba je možná online platební kartou. Poplatek za vízum při příletu je vyšší než klasické vízum na ambasádě, i když je toto vízum výrazně kratší a omezenější.
 • Doba vyřízení žádosti je 72 hodin. Ale reálně může být kratší – viz popis níže.
 • Schválenou žádost obdržíte e-mailem a vytištěnou předložíte při vstupu do země.
 • Vízum je vydáno na dobu 30 dnů a jeho platnost začíná vstupem do země.

Jak postupovat při žádosti

Žádost vyplňujete online na adrese https://indianvisaonline.gov.in/visa/tvoa.html

Vyžadovány jsou aktualizované verze prohlížeče a je zmíněný i operační systém Windows. Žádost šla ale bez problémů vyplnit i pod Ubuntu. Testoval jsem jak Mozillu Firefox tak i Google Chrome a vše bez jakýchkoliv komplikací.

V prvním kroku založíte žádost s uvedením e-mailu. Obdržíte unikátní dočasné identifikační číslo a v kombinaci s datem narození se pak kdykoliv v případě potřeby můžete vrátit k rozpracované žádosti.

.

.

V dalším kroku vyplňujte podobné osobní údaje jako při běžné online žádosti pro klasické vízum na ambasádě – tedy jméno, adresu, jména a národnost rodičů a podobně.

.

.

Následuje nahrávání fotografie ve formátu JPEG. Minimální velikost je 10 kB a maximum 1 MB. Fotografie má být čtvercového formátu, stejně jako u běžné žádosti. Nicméně v okně prohlížeče ji můžete rychle a snadno online oříznout a potvrdit výběr. Nemusíte tedy připravovat speciální snímek. Jen počítejte s se čtvercovým výběrem. Fotografie by měla splňovat běžné požadavky na dokumentový snímek – tedy bez stínů, čelní pohled atd.

.

.

Na další stránce zadáváte detaily příletu a odletu do země společně s popisem pobytu. Nováčky může zarazit požadavek na referenční osobu v Indii včetně podrobné adresy a telefonu.

.

.

Po vyplnění vás online žádost vyzve k nahrání skenu první stránky pasu s osobními údaji. Tento sken musí být ve formátu PDF s minimální velikostí 10 KB a maximem 300 KB. Tento dokument pak můžete lehce online zkontrolovat, zda se nahrál v pořádku.

.

.

Na závěr přichází kompletní a přehledná rekapitulace celé žádosti pro kontrolu všech zadaných údajů.

.

.

Posledním krokem je platba kartou. Na výběr jsou dvě společnosti, což se ukázalo jako prozřetelné – viz poznámky níže.

.

.

Po úspěšné platbě následuje závěrečné shrnutí, žadateli je vygenerováno unikátní číslo, které slouží ke kontrole stavu žádosti a je informován o lhůtě 72 hodin na zpracování.

.

.

Zároveň na email obratem obdržíte kompletní shrnutí žádosti a stáhnout si můžete také vyplněný formulář se všemi zadanými údaji.

A jak to probíhalo v mém případě?

 • Celý proces vyplnění online formuláře mi trval zhruba patnáct minut. S přípravou fotky a skenu pasu možná o deset minut déle. Pokud bych v průběhu nedělal screenshoty a nekontroloval požadované údaje pro potřeby tohoto článku, bylo by vše ještě rychlejší.
 • Jednotlivé kroky žádosti, nápovědné formuláře a dialogová okna jsou logická, dostatečně nápovědná a celý proces průchodu žádostí je velmi dobře zpracovaný. Což není indickým standardem a my, kteří známe záludnosti indické byrokracie a víme, jaké nelogičnosti dokážou Indove vyplodit, jsme jen příjemně překvapení.
 • Celková cena za vízum pro občany ČR je 48 USD. Různé státy světa mají různou cenu.
 • Žádal jsem ve čtvrtek 28. 7. a oznámení o přidělení víza jsem obdržel už 24 hodin po podání online žádosti.

Poznámky

 • Nepodařilo se mi zjistit, jak je to s termínem žádosti během dní volna a státních svátků. Netuším, jestli limit čtyř dnů na žádost a 72 hodin na schválení zahrnuje i dny volna.
 • K platbě poplatku za vízum se nabízí SBIePay a Axis Bank. První zmíněná banka mě zaskočila transakčním poplatkem 1,2 USD. Není to moc, ale už z principu se ptám proč? Navíc platba neproběhla a skončila chybou. Netuším, zda byla chyba na straně mé banky, která odmítla transakci nebo někde jinde. Nicméně druhá uvedená společnost - Axis Bank platbu bez problému zvládla a navíc bez otravného poplatku. Pokud tedy žádáte o tento typ víza, volte přímo ji.

Omezení

 • e-Tourist Visa je limitováno délkou pobytu 30 dnů a je pouze jednovstupové. Tuto formu žádosti můžete využít maximálně dvakrát ročně. Toto vízum se nedá prodloužit. Při vstupu budou pořízeny biometrické záznamy žadatele (zatím neověřeno).
 • Pokud tedy cestujete do Indie na delší dobu než jeden měsíc nebo potřebujete více vstupů, nezbývá vám než uplatnit klasickou žádost na indické ambasádě.

Šťastnou cestu:)


ZDROJ: tybrdo.cz

TEXT: Pavel Hodál

FOTO: Pavel Hodál

TAGS: Indie | Vízum
Shakti Trails

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU!

Vyplněním tohoto formuláře Vás zařadíme do seznamu odběratelů, kterým budeme pravidelně zasílat novinky.

Jméno
Příjmení
E-Mail
Captcha