HARIVIHAR HERITAGE HOMESTEAD

Příbytek Bohů

- Kerala, Calicut

Název Harivihar doslovně znamená "Příbytek bohů". Toto 170 let staré královské sídlo, které bylo pečlivě obnoveno se nachází v přístavním městě Calicut, v jihoindickém státě Kerala. Calicut byl vstupní branou pro známého portugalského cestovatele a objevitele Vasco de Gama, který právě zde 20. května 1498 vstoupil poprvé na území pohádkové Indie. Harivihar je bývalý královský panský dům postavený kolem roku 1850 královskou rodinou Kadathanad, která v té době vládla severní části státu Kérala. Byl postaven v souladu s principy Vasthu, v tradičním Padina jitta stylu (stavba je orientována na západní stranu). Na jihozápadní straně je situován rodinný chrám zasvěcený Bohyni Durga a na severo-západní straně se nachází velký rybník, který byl celoročním zásobárnou vody a využíval se na plavání a koupání. Harivihar nabízí svým hostům jedinečný zážitek z pobytu v prostředí ovlivněném tradicemi místní kultury. Součástí kulturního dědictví je i ajurvéda a jóga - dva velké indické přínosy pro lidstvo. Harivihar je státem certifikovaný ájurvédické resort. Je držitelem certifikátu "Green Leaf" pro ájurvédské procedury a Panchakarma terapii.

contact us

SPIRIT - Lidé a jejich osudy
DR. SRIKUMAR
STORY - Příběhy   na cestách
HARIVIHAR HERITAGE HOMESTEAD
STYLE - Styl a zážitek
ABODE OF DIVINE

NAMASTE

May our minds meet!

Art of Travel

When we greet one another with NAMASTE, it means, MAY OUR MINDS MEET! The real meeting between people is the meeting of their minds, that is why we would like to speak with you before you travel with us...

NAMASTE DEAR FRIENDS!

Each journey is different for each person, and we respect that differences. That is why, we prefer speak with you before you travel with us. Kindly, fill in BOOKING FORM or send email to zuzana@shaktitrails.com and we will connect with you. 

ART OF TRAVEL (When & Where to travel?) is based on a philosophy of three words: SPIRIT (Who to meet?), STORY (What to do?), STYLE (Where to stay?). 

The price is available upon request. Rates vary depending on the time of the year and the number of people travelling, but also from your style!

Let us know:

  • when you would like to travel?
  • have you booked your flights?
  • how many people are coming?
  • what are your nationalities and ages?
  • how many rooms you need in each hotel?
  • which category of the room do you prefer?
  • do you have any dining preferences?
  • is this a honeymoon or a special occasion?
  • do you have a budget for your holiday?

We will send you a detailed itinerary with day by day descriptions as well as lots of tips and ideas from our local experts!


....and by the way, do write us few sentences about you! Because NAMASTE could be just a casual or formal greeting, a cultural convention or an act of worship. However, there is much more to it than meets the eye. The real meeting between people is the meeting of their minds. When we greet one another with namaste, it means, ‘may our minds meet’, indicated by the folded palms placed before the chest. The bowing down of the head is a gracious form of extending friendship in love, respect and humility. We are looking forward to sharing our thoughts with you!

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU!

Vyplněním tohoto formuláře Vás zařadíme do seznamu odběratelů, kterým budeme pravidelně zasílat novinky.

Jméno
Příjmení
E-Mail
Captcha