SPIRITUÁLNÍ JIŽNÍ INDIE

Bohové, lidé a vesmír

- Tamil Nadu a Kerala

Napříč Jižní Indií, státmi Tamil Nadu a Kerala, kolébkou tradiční medicíny ajurvédy, prastarých mýtů, kultů a védské astrologie se vydáme spolu se Slovenkou Zuzanou Zwiebel, která tyto unikátní cestovatelské trasy připravila ve spolupráci s potomky tradičních ájurvédické rodin - Vaidyů, jógistických gurů, astrologů a odborníků na indickou filozofii, kulturu a historii. Spirituální cesta jižní Indií, inspirovaná védskou astrologií,  vás zavede k najvětším památkam jižní Indie, ale také k prastarým neznámým chrámum Navagraha, zasvěceným devíti planetám, jejichž součástí je i "Knihovna palmových listů", kde prý mě každý z nás napsaný svůj osud. Chtěli byste ho znát?

contact us

 
SPIRIT - Lidé a jejich osudy
DHARMA, SHRUTI A SMRITI
STORY - Příběhy   na cestách
SPIRITUÁLNÍ JIŽNÍ INDIE
STYLE - Styl a zážitek
SPIRITUALITA, AJURVÉDA A ASTROLÓGIE

SPIRITUÁLNÍ JIŽNÍ INDIE

INDIE, TAMIL NADU, CHENNAI

Bohové, lidé a vesmír

DEN 01 - CHENNAI
Chennai je jediné město v Jižní Asii a v Indii, které se dostalo do seznamu The New York Times "52 míst, které byste měli během života navštívit". Lonely Planet ho zařadilo mezi "10 míst, které v roce 2015 musíte navštívit".

Foto: Zuzana Zwiebel

SPIRITUÁLNÍ JIŽNÍ INDIE

INDIE, TAMIL NADU, MAHABALIPURAM

Bohové, lidé a vesmír

DEN 02 - MAHABALIPURAM
Chrámové město Mahabalipuram (UNESCO) patří mezi nejnavštěvovanější památky v jižní Indii. Pobřežní chrámy jsou považovány za vrchol ranní drávidské architektury a umění, a zobrazují výjevy z mytologie a eposů Rámájana a Mahábhárata.

Foto: Zuzana Zwiebel

SPIRITUÁLNÍ JIŽNÍ INDIE

INDIE, TAMIL NADU, PONDICHERRY

Bohové, lidé a vesmír

DEN 03 - AUROVILLE - PONDICHERRY
V Pondicherry se mísí duchovnost tamilských bráhmanů a šarm francouzské kolonie, která pamatuje slávu bulvárů a kaváren. Uličky jsou postaveny ve středomořském stylu, voní kořením ale i francouzským pečivem a tamilskou kávou kapi.

Foto: Zuzana Zwiebel

SPIRITUÁLNÍ JIŽNÍ INDIE

INDIE, TAMIL NADU, CHIDAMBARAM

Bohové, lidé a vesmír

DEN 04 - CHIDAMBARAM - KUMBAKONAM
Prastarý chrám Chindabaram je zasvěcen tančícímu Bohovi Šivovi, Natarádžovi "Královi tance" a odtud se jeho vesmírna energie se šíří do celého světa.

Foto: Zuzana Zwiebel

SPIRITUÁLNÍ JIŽNÍ INDIE

INDIE, TAMIL NADU, KUMBAKONAM

Bohové, lidé a vesmír

DEN 05, 06 - KUMBAKONAM
V okolí města Kumbakonam se nacházejí chrámy "NAVAGRAHA", které jsou zasvěcené 9 planetám, podle nichž védský astrologové sestavují horoskopy (informujte se o možnosti sestavení vašeho osobního horoskopu).

Foto: Zuzana Zwiebel

SPIRITUÁLNÍ JIŽNÍ INDIE

INDIE, TAMIL NADU, THANJAVUR

Bohové, lidé a vesmír

DEN 07 - THANJAVUR - MADURAI
Tamil Nadu je indický stát tisíce chrámů a jednou z nejlepších ukázek tamilského stavitelství jsou chrámy v Thanjavur a Madurai, složitost jejích stavby je srovnávána s egypskými pyramidami.

Foto: Zuzana Zwiebel

SPIRITUÁLNÍ JIŽNÍ INDIE

INDIE, TAMIL NADU, MADURAI

Bohové, lidé a vesmír

DEN 07 - MADURAI - MUNAR
Nejstarší zmínky o městě Madurai su starší než 6000 let. Město bylo centrem obchodu s kořením a sídlila zde akademie starotamilských básníků. Mezi nejvýznamnější pamětihodnosti patří Chrám Šrí Minakši.

Foto: Zuzana Zwiebel

SPIRITUÁLNÍ JIŽNÍ INDIE

INDIE, KERALA, MUNAR

Bohové, lidé a vesmír

DEN 08 - MUNAR
Horská oblast Munar v pohoří Západních Ghatů, je jednou z nejkrásnějších přírodních rezervací v Indii. Je známá čajovými a kávovými plantážemi, malebnými jezery a chladnou klimatem, vytváří vynikající podmínky pro život exotických zvířat a ptactva.

Foto: Zuzana Zwiebel

SPIRITUÁLNÍ JIŽNÍ INDIE

INDIE, KERALA, BACKWATERS

Bohové, lidé a vesmír

DEN 09 - MUNARI - BACKWATERS
Život v oblasti backwaters plyne pomalu, tradice jsou chyceny v rybářských sítích a Bohové se smějí z výšky pohoří Ghatů. Zde se slané moře smísilo s více než 40 sladkovodními řekami a vytvořilo hustou síť kanálů a jezer.

Foto: Ajay Menon

SPIRITUÁLNÍ JIŽNÍ INDIE

INDIA, KERALA, MARARI

Bohové, lidé a vesmír

DEN 10 & 11 - MARARI
Kerala, milenka Indického oceánu, jejíž břehy omývá Arabské moře. Přímo v srdci "kořeněného pobřeží" se nachází úžasná písečná pláž lemovaná kokosovými palmami. National Geographic ji prohlásil za jednu z nejlepších na světě!

Foto: Ajay Menon

SPIRITUÁLNÍ JIŽNÍ INDIE

INDIE, KERALA, COCHIN

Bohové, lidé a vesmír

DEN 12 & 13 - COCHIN
Fort Cochin a Mattanchery je nejlepší místo k rozloučení se s jižní Indií. Ve městě žije více než 50 různých etnických komunit a je jen málo míst na světě, kde monzunové větry a vůně koření přivála více lodí za námořním obchodem!

Foto: Route Cochin

STORY - Příběhy  na cestách

SPIRITUÁLNÍ JIŽNÍ INDIE

1. DEN: CHENNAI - MAHABALIPURAM

Po příletu a krátkém odpočinku se vydáme na prohlídku města. Chennai je jediné město v Jižní Asii a v Indii, které se dostalo do seznamu The New York Times "52 míst, které byste měli během života navštívit". Lonely Planet ho zařadilo mezi "10 míst, které v roce 2015 musíte navštívit" a zároveň mezi devět nejkosmopolitnějších míst planety. National Geographic ho označil jako druhé "nejlepší město pro milovníky jídla!" To jsou dostatečné důvody navštívit toto stare koloniální město - Madras a nový Chennai, kde se mísí staré hinduistické kulty s moderním stylem života.

Navštívime centrum města a Fort St.George (1644), nejstarší anglickou pevnost v Indii. V centru města, v sousedství největšího hinduistického chrámu Kapaleeshwarar se nachází jedná z nejvýznamnějších relikvií křesťanství - katedrála a hrobka apoštola Sv.Tomáša, který od roku 72 šířil křesťanskou víru v Indii. Směs náboženství, kultů a filozofií si představíme v sídle Theosophickej společnosti (1875), jejíž zakladatelka Madam Blavatská položila základy dnešní esoteriky. Den ukončíme na městské pláži Marina Beach a večer se přesuneme do historického městečka Mahabalipuram.

2. DEN: MAHABALIPURAM

Chrámové město Mahabalipuram (UNESCO) patří mezi nejnavštěvovanější památky v jižní Indii. Město bylo v v 5. až 8.století přístavem říše dynastie Pallavi, která ovládala jižní Indii z města Kanchipuram. Navštívíme pobřežní chrámy zasvěcené bohům Šiva a Višnu, které jsou považovány za vrchol ranní drávidské architektury a umění, a zobrazují výjevy z mytologie a eposů Rámájana a Mahábhárata.

Odpoledne strávit na pláži v Mahabalipuram.

3. DEN: MAHABALIPURAM - AUROVILLE - PONDICHERRY

Ráno, na cestě do Pondicherry, se zastavíme u pevnosti Alamparai, kterou v 17.století postavili mughalský panovníci a je z ní nádherný výhled na pobřeží, které má dlouhou a zajímavou historii obchodu a válek.

V Pondicherry se mísí duchovnost tamilských bráhmanů a šarm francouzské kolonie, která pamatuje slávu bulvárů a kaváren. Uličky jsou postaveny ve středomořském stylu, voní kořením ale i francouzským pečivem a tamilskou kávou kapi. Město je neoficiální rozděleno na dvě části - historickou nazývanou francouzský Ville Blanche (bílé město) s většinou památek a pobřežní promenádou. V druhé, tamilské části městečka se nachází většina obchodů, institucí a botanická zahrada.

Atrakcí je Auroville "město úsvitu" a Šrí Aurobindo ášram. Podnět k založení Auroville dala roce 1968 Mirra Alfassa, známá jako "Matka" a nejbližší spolupracovnice duchovního učitele Šrí Aurobindo. Je to jeden z nejnavštěvovanějších ášramu v Indii.

4. DEN: PONDICHERRY - CHIDAMBARAM - KUMBAKONAM

Cestou do města Kumbakonam navštívíme prastarý chrám Chidambaram z 9.století, který je zasvěcen tančícímu Bohovi Šivovi, Natarádžovi "Královi tance". Šiva jako kosmický tanečník svým divokým tancem Tandava ničí svět a vesmír a zároveň tvoří svět nový, lepší a očištěná energie se z chrámu šíří do celého světa.

V okolí města Kumbakonam se nacházejí chrámy "Navagraha", které jsou zasvěcené 9 planetám, podle nichž védský astrologové sestavují horoskopy (informujte se o možnosti sestavení vašeho osobního horoskopu u prodejců - za příplatek). Během tří dnů se zastavíme v každém chrámu a seznámíme se se symbolikou jednotlivých planet a zaměříme se na meditaci spojenou s filozofií védských textů.

5. DEN: KUMBAKONAM

Během tří dnů postupně navštívíme "Navagraha" chrámy: Thirunallar (Saturn), Keelperumpallam (Ketu), Vaitheeswaran Koil (Mars), Thiruvenkadu (Merkur), Kanjanoor (Venuše), Suriyanar (Slunce), Tirunageswaram (Rahu), Alangudi (Jupiter), Thingaloor (Měsíc). V chrámu Vaitheeswaran Koil navštívíme tajemstvím opředeného "knihovnu palmových listů", o které se tvrdí, že jsou v ní sepsané listy s osudem každého člověka. Pokud budete mít zájem, tak se pokusíme najít ten váš list a za pomoci tzv. Nadi astrológa vám ho přečteme (za příplatek).

6. DEN: KUMBAKONAM - THANJAVUR - MADURAI

Tamil Nadu je indický stát tisíce chrámů a jednou z nejlepších ukázek tamilského stavitelství jsou chrámy v Thanjaur a Madurai.

Chrám Brihadeswara v Thanjaur, postavený panovníkem Raja Raja (985-1014), s ústřední svatyní (Vimana) tyčící se do výšky 66 metrů a posvátným Šiva-lingam vážícím 81 tun, je zahrnut i mezi památky UNESCO a složitost jeho stavby je srovnávána s egypskými pyramidami.

Nejstarší zmínky o městě Madurai su starší než 6000 let. Město bylo centrem obchodu s kořením a sídlila zde akademie starotamilských básníků. Mezi nejvýznamnější pamětihodnosti patří Chrám Šrí Minakši. Tento pestrobarevný a bohatě zdobený chrám (s více než 33 tisíci sochami), byl navržen v roce 1560, zaujímá plochu 6 hektarů, a nad vstupy se nachází čtrnáct velkolepých gopúr tyčících se do výšky 45-50 metrů.

V Madurai se rozloučíme s majestátními chrámy Tamil Nadu a vydáme se za přírodními krásami Keraly.

7. DEN: MADURAI – MUNAR

Po snídani se přesuneme do horské oblasti Munnar. Dostaneme do oblastí pohoří Západních Ghatů, jejíž součástí je i oblast Munnar, je jednou z nejkrásnějších rezervací v Indii. Je známá čajovými plantážemi, malebnými jezery a chladnou klimatem, jejichž kombinace vytváří vynikající podmínky pro život exotických zvířat a ptactva. Budeme-li mít štěstí, uvidíme sloni žijící v jejich přirozeném prostředí.

Cestou do Munnar se zastavíme na tradiční kořenové a kaučukové plantáži v Kanjirappali. 150 let starý koloniální bungalov patří rodině syrských křesťanů, kteří svůj původ odvozují od příchodu Sv.Tomáša do Indie a udržují zvyky prvních křesťanů.

Odpoledne se setkáme s Manoj a Praveen, majiteli Ecotone Camps, kteří malý hotýlek vybudovali z čiré vášně k přírodě na pozemku Manojových prarodičů a za rok fungování se stali nejúspěšnějším eko a wildlife resortem v této oblasti. Manoj nás provede horskou vesničkou, ve které vyrůstal – seznámi nás s kořením, exotickými plodinami a s místním zvyky.
Den ukončíme kurzem vaření tradičních místních jídel, kary, okořeněného místním kořením a humorem. Součástí bude představení zásad vaření podle ájurvédické kuchyně, která se drží starého principu: "Jaké je jídlo, taková je mysl a jaká je mysl takový je život ..."

8. DEN: MUNNAR

Den začneme v časných nočních ranních hodinách. Před svítáním se dostaneme k úpatí druhé nejvyšší hory Chokramudi (2045m) a doslovně začneme stoupat nad mraky, kde z výšky přivítáme východ slunce. Nenáročná procházka nám potrvá přibližně 5 hodin, ale zanechá v nás celoživotní zážitek a obraz malých vesniček v údolíčku Ghat. Pokud bude počasí přát tak i celého malabarský zálivu.

Po vydatných pozdních snídani si odpočineme a odpoledne se vydáme na zelené čajové a kávové políčka obvzláštnené pestrobarevnými Kovil - hinduistickými chrámy a starými křesťanskými kostelíky. V těchto horách se zrodily ty nejstarší kulty Boha Šivy a Višnu, do tajů kterých nás zasvětí náš průvodce.

9. DEN: MUNAR - BACKWATERS

Po snídani se přesuneme do oblastí tzv. backwaters, u jezera Vembanad.

Legenda říká, že Bůh Parasurama zahodil svou sekeru do Arabského moře, a kde moře ustoupilo, tam se zrodila Kerala. Slané moře se smísilo s více než 40 sladkovodními řekami a vytvořilo hustou set kanálů a jezer spojujících labyrint 1500 kilometrů vodních cest - "backwaters". Tam je místo, kde Arundhaty Roy ve svém románu vzdává hold a také proklíná "Bohů maličkostí". Dny tam plynu pomalu, tradice jsou chyceny v rybářských sítích a Bohové se smějí z výšky pohoří Ghat. Tento klid ruší jen návštěvníci brázdící kanály na houseboatoch.

I my se nalodíme na tradiční houseboaty a plavbu začneme obědem, který připravíme spolu s posádkou přímo na lodi. Po obědě budeme pokračovat plavbou po stojatých vodách backwaters, kde se nám naskytnou nádherné obrazy okolní tropické krajiny. Do života místních obyvatel budeme moci nahlédnout během několika přestávek, kdy se projdeme po pevnině a navštívíme místní vesničku a trh. Do úzkých ramen řek se dostaneme na malých loďkách. Plavba potrvá do západu slunce.

Večer strávíme v místním malém resortu, kde nás naučí připravit rybí kari a večeři zpříjemní představení tradičního divadla Katakali a tance Mohiniyattam.

10. DEN: BACKW BACKWATERS – MARARI BEACH

Kerala, milenka Indického oceánu, jejíž břehy omývá Arabské moře. Okouzlí Vás nejkrásnějšími plážemi, tyrkysově modrým a průzračným mořem a příjemným klimatem. Zdejší panenské pláže, bujná exotická vegetace a jedinečná místní kultura Vám nabízí dokonalý odpočinek a skutečný ráj na zemi. Přímo v srdci "kořeněného pobřeží" se nachází úžasná písečná pláž lemovaná kokosovými palmami. National Geographic ji prohlásil za jednu z nejlepších na světě!
Název Marari pochází od originálního názvu místní rybářské vesnice Mararikulam, ve které dodnes najdete život připomínající dobu před sto lety. Muži odplouvají každý den na moře za lovem ryb, ženy se starají o rodinu. Panenská pláž, místní tradice a pohostinnost ve vás zanechá ty nejlepší zážitky. Navštívíme míšních trh s rybami na pláži, kde ochutnáme i "Masala Tsai" nebo sladký čaj s mlékem a "jednohubky z ulice" jako Samos, pakoda atd. a zúčastníme se rituálu vytahování síti a dražení ryb.

Okolí bude objevovat na kolech nebo pěšky nebo si vychutnáme na vlastním těle účinky tradičnj medicíny Ajurvédy a kromě masáži se necháme zavsätiť do tajů ájurvédické kuchyně, které můžete aplikovat i doma - jak se v Indii říká - ať je vaše kuchyně i vaší lékárnou!

11. DEN: MARARI BEACH

12. DEN: MARARI BEACH – FORT COCHIN A MATTANCHERY

Fort Cochin a Mattancherry je nejlepší místo k seznámení se s vědou a uměním života – Ajurvédou.  Je jen málo míst na světě, kde monzunové větry a vůně koření přivála více lodí za námořním obchodem jako přístav Fort Cochin! Ve městě žije více než 50 různých etnických komunit - je to kotel, ve kterém se smíchaly nejstarší hinduistické kulty, byla postavena nejstarší židovská synagoga, první muslimská mešita i křesťanská katedrála v Indii, zde byla napsána nejstarší encyklopedie léčivých rostlin v Asii - "Hortus Malabaricus". Zde na krátkou dobu si našli domov mořeplavci Vasco de Gama, světec František Xavier a cestovatel Niccolo de'Conti, který již v 15. století prohlásil, že: "Čína je skvělé místo na vydělávání peněz a Cochin na jejich utrácení!"

Přesvědčíme se o tom! Nasedneme na tradiční rikši a během odpoledne navštívíme čtvrt Mattancherry - Portugalský palac a kuchyni mahárádžů, kde se vařilo podle zásad Tamilských Brahmanů; židovskou čtvrť a nejstarší synagoga v Indii; Muslimskou čtvrť a obchody s kořením; koloniální část Fort Cochin s portugalskou, nizozemskou a britskou architekturou, nejstarší křesťanskou katedrálou v Indii a sídlem, kde byla napsána "Hortus Malabaricus", nejstarší encyklopedie léčivých rostlin v Asii. Večer nás čeká západ slunce nad malabarský zálivem v blízkosti čínských rybích síti a rybího trhu.

SPIRIT - jsou lidé, jejichž potkáte   •   STORY - je program vaší cesty   •   STYLE - je to co dělá vaši cestu výjimečnou

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU!

Vyplněním tohoto formuláře Vás zařadíme do seznamu odběratelů, kterým budeme pravidelně zasílat novinky.

Jméno
Příjmení
E-Mail
Captcha