HARIVIHAR HERITAGE HOMESTEAD

Příbytek Bohů

- Kerala, Calicut

Název Harivihar doslovně znamená "Příbytek bohů". Toto 170 let staré královské sídlo, které bylo pečlivě obnoveno se nachází v přístavním městě Calicut, v jihoindickém státě Kerala. Calicut byl vstupní branou pro známého portugalského cestovatele a objevitele Vasco de Gama, který právě zde 20. května 1498 vstoupil poprvé na území pohádkové Indie. Harivihar je bývalý královský panský dům postavený kolem roku 1850 královskou rodinou Kadathanad, která v té době vládla severní části státu Kérala. Byl postaven v souladu s principy Vasthu, v tradičním Padina jitta stylu (stavba je orientována na západní stranu). Na jihozápadní straně je situován rodinný chrám zasvěcený Bohyni Durga a na severo-západní straně se nachází velký rybník, který byl celoročním zásobárnou vody a využíval se na plavání a koupání. Harivihar nabízí svým hostům jedinečný zážitek z pobytu v prostředí ovlivněném tradicemi místní kultury. Součástí kulturního dědictví je i ajurvéda a jóga - dva velké indické přínosy pro lidstvo. Harivihar je státem certifikovaný ájurvédické resort. Je držitelem certifikátu "Green Leaf" pro ájurvédské procedury a Panchakarma terapii.

contact us

SPIRIT - Lidé a jejich osudy
DR. SRIKUMAR
STORY - Příběhy   na cestách
HARIVIHAR HERITAGE HOMESTEAD
STYLE - Styl a zážitek
ABODE OF DIVINE

HARIVIHAR HERITAGE HOMESTEAD

INDIA, KERALA, CALICUT

Příbytek Bohů

Seznam cestujících, kteří navštívili Calicut zahrnoval jména jako Ibn Batuta z Maroka (1342-1347), Abdul Razack z Persie (1442 - 1443), Má Chuan (1403) čínský muslimský námořník a Vasco de Gama (14980, byl to on, kdo otevřel cestu námořního obchodu s Evropou.

Foto: Zuzana Zwiebel

Calicut - město badatelů a námořníků

Kozhikode, Brity nazývaný Calicut (Název je odvozen od slova Calico: prostá, tkaná, nebělená, bavlněná látka, která byla vyrobena tradičními tkalci zvanými cāliyans. Surový materiál byl obarven ve světlých odstínech a stal se populárním v Evropě.) Je nejstarším městem severního státu Kerala. Od 11. století bylo toto město nejrušnějším přístavním městem, známým hlavně vývozem koření, zejména pepře a kardamonu a také exportem dřeva. V 11. a 12. století to byli Číňané a Arabové a od 14. století, Portugalci následovaní Brity a Nizozemci, kteří založili obchodní kontakt s městem Calicut. Seznam cestujících, kteří navštívili Calicut zahrnoval jména jako:

Ibn Batuta z Maroka (1342-1347 n.l.), který navštívil město šestkrát. Popisuje ho jako "jeden z největších přístavů na Malabarskem pobřeží", kde se nacházejí kupci ze všech částí světa ".

Abdul Razack z Persie (1442 - 1443 n.l.), velvyslanec perského císaře Sha-Rohk považoval městský přístav za dokonale bezpečný a povšiml si cenné předměty z několika přímořských zemí, zejména z Abyssinia, Zirbad a Zanzibar.

Má Chuan (1403 n.l.), čínský muslimský námořník, který byl součástí čínské císařské flotily pod velením Cheng Ho (Zheng He) chválil město jako velké obchodní středisko navštěvované obchodníky z celého světa. Ve městě bylo 20 až 30 mešit postavených pro potřeby příchozích muslimských obchodníků. Mezi obchodníky se využíval unikátní systém výpočtů s využitím jejich prstů na rukou a nohou (což trvá dodnes) a systém posloupnosti.

Vasco de Gama (1498 n.l.), se doplavil a zakotvil nejprve na místě zvaném Kappad (Panthalayani), asi 14 km od města Calicut a byl to on, kdo otevřel cestu námořního obchodu s Evropou, což nakonec vedlo ke kolonizaci Indie.

Město Calicut bylo od 11. století ovládané Zamorinmi (Zamorin byl dědičný královský titul používají panovníky středověkého hokráľovstva Kozhikode na Malabarském pobřeží, což je současná Kérala). Byly to shovívaví vládci, důležitost dávali hlavně obchodu a obchodním kontaktům. Dřevo thekálních obrovské z kopců Nilambur bylo transportováno do města Calicut po řece Chaliyar a dále bylo dopraveno po moři do zahraničních destinací. Podobně i pepř a kardamon z kopců Wayanadan bylo třeba nejprve převést do města Calicut odkud byly dále vyváženy do dalších destinací.

Calicut je dnes rušným městem s pohřbeného minulostí, která čeká na své odhalení. Současná populace města je asi 500000 a město se rozrůstá co do rozlohy i populace. Společnost lidí je směsí hinduistů, křesťanů a muslimů, jakož i menších skupin parsiovcov, džinistů a přistěhovalců ze státu Gujarat.

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU!

Vyplněním tohoto formuláře Vás zařadíme do seznamu odběratelů, kterým budeme pravidelně zasílat novinky.

Jméno
Příjmení
E-Mail
Captcha