HARIVIHAR HERITAGE HOMESTEAD

Příbytek Bohů

- Kerala, Calicut

Název Harivihar doslovně znamená "Příbytek bohů". Toto 170 let staré královské sídlo, které bylo pečlivě obnoveno se nachází v přístavním městě Calicut, v jihoindickém státě Kerala. Calicut byl vstupní branou pro známého portugalského cestovatele a objevitele Vasco de Gama, který právě zde 20. května 1498 vstoupil poprvé na území pohádkové Indie. Harivihar je bývalý královský panský dům postavený kolem roku 1850 královskou rodinou Kadathanad, která v té době vládla severní části státu Kérala. Byl postaven v souladu s principy Vasthu, v tradičním Padina jitta stylu (stavba je orientována na západní stranu). Na jihozápadní straně je situován rodinný chrám zasvěcený Bohyni Durga a na severo-západní straně se nachází velký rybník, který byl celoročním zásobárnou vody a využíval se na plavání a koupání. Harivihar nabízí svým hostům jedinečný zážitek z pobytu v prostředí ovlivněném tradicemi místní kultury. Součástí kulturního dědictví je i ajurvéda a jóga - dva velké indické přínosy pro lidstvo. Harivihar je státem certifikovaný ájurvédické resort. Je držitelem certifikátu "Green Leaf" pro ájurvédské procedury a Panchakarma terapii.

contact us

 
SPIRIT - Lidé a jejich osudy
DR. SRIKUMAR
STORY - Příběhy   na cestách
HARIVIHAR HERITAGE HOMESTEAD
STYLE - Styl a zážitek
ABODE OF DIVINE

HARIVIHAR HERITAGE HOMESTEAD

INDIA, KERALA, CALICUT

Abode of divine

At Harivihar, you can enjoy the priceless benefits of Ayurveda – the science of pristine living as prescribed by Mother Nature and perfected by ancient gurus.

Photo: Zuzana Zwiebel

STYLE - Styl a zážitek

ABODE OF DIVINE

Harivihar is a heritage homestead  and best ayurvedic resort in Kerala concentrating on Ayurveda therapies and Yoga; two great contributions of India to mankind. Situated in Calicut, part of the historic Malabar province, the gateway through which Europe, led by Vasco Da Gamma, entered the fabled Indies. Harivihar offers its guests the unparalleled experience of living in a heritage royal manor surrounded by a verdant and serene landscape.

At Harivihar, you can enjoy the priceless benefits of Ayurveda – the science of pristine living as prescribed by Mother Nature and perfected by ancient gurus. The fact that as a homestead it has received the prestigious Green Leaf accreditation – the highest honor from the Government of Kerala for authentic Ayurveda – makes Harivihar  unique. Add to this courses in Yoga,  delicious vegetarian cuisine, occasional performances of traditional Kerala art forms, delightful drives to the splendid beaches and hills in and around Calicut and it becomes clear why Harivihar is a place like no other.

Harivihar has just five double (twin beds) and two single rooms, thereby ensuring the guests a very exclusive and private ambience. The host couple, Dr Srikumar and Dr Neetha Srikumar, who stay in another house in the same compound, make certain that the guests have an enjoyable and peaceful stay  while at Harivihar.

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU!

Vyplněním tohoto formuláře Vás zařadíme do seznamu odběratelů, kterým budeme pravidelně zasílat novinky.

Jméno
Příjmení
E-Mail
Captcha